Conall

Styl industrialny – co z czym i dla kogo!

Home  |  Rozwiąż swój problem   |  Styl industrialny – co z czym i dla kogo!

Styl industrialny – co z czym i dla kogo!

Skąd wziął się styl industrialny i czym jest?

Styl industrialny pojawił się wraz z rewolucją przemysłową.

Styl industrialny powstał w Nowym Jorku i Paryżu.  Na rynku nieruchomości w latach 50 pojawiło się mnóstwo opuszczonych fabryk i warsztatów, które budziły zainteresowanie ze względu na bardzo niską ceną ich wynajmu.

Jednak to w latach 60 i 70 styl industrialny zyskał największą popularność.  Nabrał on także nutkę snobizmu kiedy to pomieszczenia pofabryczne (od XII wieku nazywane loftami),  przejmowali artyści tworząc tam połączone ze sobą pracownie, mieszkania i sale wystawowe.

Industrial living

Joseph Anthony

W Polsce styl industrialny pojawiły się dopiero w latach 90., kiedy na skutek zmian gospodarczych zaczęto zamykać fabryki i przerabiać je na powierzchnie mieszkalne.

Bardzo często zachowując w nich elementy surowości wnętrza, instalacji elektrycznej czy konstrukcji wykorzystując to dla stworzenia oryginalnych wystroju w nietypowej przestrzeni.

Лофт в здании швейной фабрики, автор Кот Андрей и Головач Татьяна, конкурс "3d-проекты интерьеров в стиле лофт" | PINWIN - конкурсы для архитекторов, дизайнеров, декораторов

pimwin

Moda na ten styl rozpowszechniła się bardzo szybko i szeroko, i jest wykorzystywana obecnie nawet w aranżacji niewielkich mieszkań.

cuisine pas chere mur de briques style industriel vase avec fleurs blanches

archzine.fr

Nurt industrialny odbieramy jako styl wyjątkowo oryginalny i artystyczny, co sprawia, że cieszy się dużym powodzeniem, szczególnie wśród osób młodych i kreatywnych.

Our industrial furniture and industrial lighting and home decor is crafted with city chic style that celebrates utility and function as well as beautiful design. Shop now at kathykuohome.com.

Kathy Kuo Home

Adaptacja autentycznych pofabrycznych budynków ma jednak swoje wady: o ile w latach 50 był to styl bardzo ekonomiczny tak obecnie wymaga on sporych nakładów finansowych.

Hello everyone, who is looking over this project . I'm am pleased that you have paid attention and decided to review and evaluate it . It's really very important for me !Because it is not just any one work I have done, that is project, I spend the mos…

behance.net

Tak naprawdę na Polskim rynku nie ma wielu budynku przemysłowych adaptowanych na mieszkania co sprawia, że cena za życie w prawdziwym lofcie jest spora.

long hanging lights

behance.net

Nic jednak straconego! Nawet w standardowym wnętrzu maże zapanować industrialny klimat.

Earthy Eclectic Scandinavian Style Interior

Home Designing

Dziś chętnie i bez obaw wplatamy w wystrój naszych wnętrz wątki przemysłowe.

Industrial Rustic - Shades of Light

Shades of Light

Co charakteryzuje styl industrialny?

Cechuje go prostota i prosta forma oraz w materiałach. Wnętrza w tym stylu wyróżnia przede wszystkim funkcjonalność – gdyż mają być one wygodne.

1. przestrzeń –  brak podziałów pomiędzy pomieszczeniami w związku z tym, strefy w poprzemysłowych mieszkaniach lub stylizowanych na takie, powinny być wyznaczone za pomocą wyposażenia wnętrz, mebli lub elementów konstrukcyjnych. Wyjątek stanowi oczywiście łazienka.

2. wysokość – często widoczne antresole, półpiętra lub nawet piętro dodaję wnętrzu wilekości

 

Les Brèves - Tendances de Mode3.dużo naturalnego światła –  co za tym idzie duża ilość wysokich okien od ziemi aż po sufit oraz często w dachach

interioldesign

4.surowe materiały – cegłą, beton, metal, kamień, naturalne drewno czy żywica. Obecnie często stosuje się imitację naturalnych materiałów do złudzenia przypominających oryginały.

Fernanda Angelo

Jeśli chodzi o tkaniny ten styl nie lubi dużej ilości tekstur. Uwielbia za to naturalne materiały jak skora, zamsz czy len.

Loft Style

Skórzane kanapy w odcieniach rdzy doskonale podkreślają przemysłowy charakter stylu industrialnego.

Hamilton Leather Sofa

west elm

5.kolor -kolorystyka, która świetnie sprawdza się w mieszkaniach w stylu industrialnym, to szarości, biele oraz czerń a to wszystko dopełniamy przybrudzonymi  lub ciemnymi barwami, takimi jak: turkus, granat grafit, bordo czy ciemna zieleń nawiązującymi do naturalnych materiałów które spotykamy w fabrykach takich jak jak cegła, beton, stali a nawet korazji czy rdzy.

Un défi intéressant: aménager une chambre en longueur! Voici comment s'y prendre et comment organiser un espace spécifique par ses mesures et par sa forme.

ArchZine FR

6. Wszystko na wierzchu – konkretnie to rury hydrauliczne, przewody elektryczne, rury wentylacyjne czy elementy konstrukcji. Ich widoczność jest pożądana w tym stylu.

salón con mucho estilo

Diego Ferreiro

Pamiętajmy jednak by nie popaść w skrajność. Przyłącza czy konstrukcje powinny być staranie wyeksponowane a nie po prostu nie dokończone i osadzone byle jak.

A conference room’s oak table and wool-nylon carpet are custom. Photography by Eric Laignel.

W tym stylu szczególnie starannie należny zaplanować wyeksponowanie detali podkreślających przemysłowy charakter, tak by wnętrze nie wyglądało na niedokończone czy zaniedbane.

Warto wiedzieć

Styl industrialny, to przyjęta i potoczna nazwa stylu postindustrialnego.

Jest to jeden z nurtów który jest powinien być źródłem inspiracji, a nie celem samym w sobie.

Industrial towel rack shelf, Rustic Bathroom Accessory Black Iron Pipe, wall hanging, industrial decor, bathroom decor home

esty

Czystość tego stylu najczęściej jest pożądana w projektach komercyjnych takich jak bary, kawiarnie, restauracje czy biura.

 

La Mercerie Cafe

emmile

Bardzo lubię poruszać się w obrębie stylu niedruzgotanego.

Jest on dla mnie bardzo inspirujący oraz pozwala mi na uwolnienie pełnego potencjału kreatywności.

Uwodzi mnie w nim możliwość nadania rzeczy, detalowi czy konstrukcji nowej historii, drugiego życia w nowoczesnym świecie.

Photos : comercial Decor industrial Style

Zaida San Gil

Autor:

Projektant, architekt wnętrz z 9 letnim doświadczeniem projektowym. Autorka ponad 460 zrealizowanych projektów. Prywatnie podróżniczka i miłośniczka sportowych wyzwań.

Skomentuj