Conall

Bezpieczne meble dla dzieci

Home  |  Pokój dziecka   |  Bezpieczne meble dla dzieci

Bezpieczne meble dla dzieci

Na co zwrócić uwagę kupując bezpieczne meble dla dzieci

Coraz częściej słyszymy o bezpiecznych meblach, o meblach z certyfikatem i wykonanych według określonych norm. Czy to nowa moda, czy certyfikat jest zawsze gwarancją jakości i bezpieczeństwa? Poniżej przedstawiam, na co zwracać szczególną uwagę kupując bezpieczne meble dla dzieci.

 

Meble dla dzieci

Normy, czy zdrowy rozsądek?

Zacznijmy od tego, że stosowanie norm nie jest obowiązkowe. Dlatego, jeśli chcemy mieć pewność, że dany meble nie zagraża zdrowiu, a nawet życiu naszego dziecka, to przed zakupem prośmy o okazanie certyfikatu potwierdzającego spełnianie norm bezpieczeństwa.

Certyfikat nadawany przez TÜV Rheinland Polska potwierdza, że dany mebel spełnienia wszystkie wytyczne określone w normach zarówno polskich, jak i europejskich.

Dla każdego mebla istnieje zbiór norm określających wytyczne w zakresie jego bezpieczeństwa użytkowania. Jest to najprostszy, najszybszy i najpewniejszy sposób, by mieć pewność, że dany mebel jest bezpieczny.

 

Co sprawdzić przed zakupem mebli dziecięcych

Co sprawdzić przed zakupem mebli dziecięcych

Kiedy mebel jest bezpieczny

Jak już wiemy, kiedy ma certyfikat lub potwierdzenie spełniane danej normy 🙂 Ale co jest badane i dlaczego jest to tak ważne?

Dla niemowląt

Najbardziej rygorystyczne testy przechodzą meble dedykowane niemowlętom.
Jednym z nich jet tzw. test łańcuszkowy. Jest to badanie sprawdzające, czy mebel posiada elementy, o które dziecko mogłoby się zahaczyć łańcuszkiem od smoczka co groziłoby jego uduszeniem.

Ponadto sprawdzany jest rozstaw wszystkich tralek, deseczek i schodków, aby uniemożliwić uwięzienie w nich stopy czy głowy.

O tak oczywistych sprawach, jak bezpieczne, wodne lakiery i farby, chyba nawet nie muszę wspominać. 🙂

meble dla niemowląt

Dla rodzeństwa

Przygotowując cały pokój dla rodzeństwa powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na łóżko piętrowe.
O głównym bezpieczeństwie łózka piętrowego będzie stanowił rozstaw szczebli w drabince oraz wysokość bocznej barierki chroniącej dziecko przed wypadnięciem z górnego łózka.

Ten drugi parametr jest o tyle ważny, że producent podając go, nie uwzględnia wysokości materaca, lub
często nie oznaczają, do jakiej wysokości materaca jest dostosowana wysokość barierki.

Bezpieczna, minimalna wysokość to 160 mm od materaca do górnej krawędzi barierki.

Czyli aby sprawdzić, czy wysokość barierki jest bezpieczna, dodajemy 16 cm do wysokości wybranego materaca. Jeśli wynik jest mniejszy od wysokości barierki, to znaczy, że mieśćmy się w wytycznych norm bezpieczeństwa.

Łóżka piętrowe również przechodzą testy łańcuszkowe więc i w tym przypadku zwróćmy uwagę na wystające elementy łóżka. Starsze dzieci co prawda nie zahaczą łańcuszkiem od smoczka, ale częścią ubrania już tak.

 

meble dla rodzeństwa foto: petitandsmall

Bezpieczeństwo dla małych i dużych

Poza wyżej wymienionymi szczególnymi przypadkami mebli zawsze warto zwracać uwagę na:

  • zaokrąglenie wszystkich krawędzi w meblach
  • brak wystających elementów i uchwytów
  • posiadanie certyfikatu spełniając polskie i europejskie normy bezpieczeństwa
  • zdrowy rozsądek

Cały wpis można podsumować ostatnim punktem. Zawsze pamiętajmy, że to my rodzice odpowiadamy za nasze dzieci i żadna norma bezpieczeństwa nie zastąpi naszego zdrowego rozsądku.

Przydatne linki:

Autor:

Projektant mebli, zwolennik zrównoważonego designu, lubiący projekty, których się "nie da". Prywatnie poszukiwacz ekscytacji w nietypowych sportach i przekraczaniu własnych granic.

Skomentuj